Vissza ehhez: Rovarölő

Mospilan 20 SG 50 gr

Termék szerkesztése
Nyomtatás
A kiváló hatékonyságú MOSPILAN 20 SP rovarölőszer fejlettebb SG granulátum formulációban.

Könnyű kezelhetőség, egyszerűbb adagolás / kimérés, nem
porlik, nem irritál.
Leírás
Hatóanyag tartalom: 200 g/kg (20 % m/m) acetamiprid, vízoldható granulátum (SG)
Forgalmazási kategória: III.
Méregjelzés: Xn ártalmas
Eltarhatóság: 3 év
Vizi szervezetekre való veszélyesség: kifejezetten veszélyes
Méhekre való veszélyesség: nem jelölésköteles
Munkaegészségügyi óvó rendszabályok egyéni védőfelszerelés előkészítőknek és kijuttatóknak: védőkesztyű.
Tűzveszélyességi besorolás: nem jelölésköteles
Munkaegészségügyi várakozási idő: 0 nap
Élelmezésegészségügyi várakozási idő: alma, körte, őszibarack, nektarin, cseresznye, meggy, szilva 14 nap, kukorica, őszi káposztarepce, mustár, olajretek 56 nap, paprika, uborka, cukkini (hajtatott) 3 nap, paradicsom, padlizsán (hajtatott), saláta (szabadföldi, hajtatott), burgonya, fűszernövények 7 nap, kelbimbó 21 nap, dohány, dísznövények, erdészet esetében nincs korlátozás.
Elsősegély nyújtás: általános eljárás

Javasolt növényvédelmi technológia

Almában az egygazdás (a vegetációban gazdanövényt nem váltó) levéltetű fajok ellen a védekezést az első telepek megjelenésekor javasolt megkezdeni, és a felszaporodás mértékétől függően célszerű ismételni. A pajzstetvek elleni védekezés a lárvarajzás és a hímek rajzása idején javasolt. A cserebogarak elleni védekezést az első imágók megjelenése utánra célszerű időzíteni. Az almamoly ellen szexferomon-csapdás előrejelzés alapján, lárvakeléskor ajánlott védekezni. Elhúzódó rajzás esetén a kezelést 7-10 nap múlva szükséges megismételni. Aknázómolyok ellen a védekezést a lepkék főrajzása idején javasolt elkezdeni, és a rajzást követően a kis aknák megjelenéséig célszerű megismételni. Utolsó kezelés ideje: érés (BBCH 82)

Körtében a körte-levélbolha áttelelő nemzedékének tojásaiból kelő fiatal lárvák ellen szükséges irányítani a védekezéseket. Ebből eredően a kezelést nem programszerűen, hanem előrejelzés alapján kell elvégezni. Felhasználás legkésőbbi időpontja 50 %-os gyümölcsméretnél (BBCH 75)

Cseresznyében és meggyben cseresznyelégy ellen sárga ragadólapos rajzásmegfigyelésre alapozva, az első legyek megjelenésekor / az imágórajzás kezdetén célszerű permetezni. A levéltetvek ellen a védekezést az első levéltetű telepek megjelenésére ajánlott időzíteni. Ennek időpontja ragadós sárgalappal, vagy sárgatálas csapdákkal állapítható meg. A cserebogarak elleni védekezést az első imágók megjelenése utánra célszerű időzíteni. Felhasználás legkésőbbi időpontja érés kezdete (BBCH 82)

Szilvában a poloskaszagú szilvadarazsak elleni védekezést sziromhullás után célszerű elvégezni. A levéltetvek elleni első kezelést növényvizsgálat alapján, az első telepek megjelenésekor célszerű elvégezni, majd szükség esetén 7-10 nap múlva megismételni. Utolsó kezelés ideje: érés (BBCH 82)

Őszibarackban, nektarinban barackmoly ellen a kezelést a szexferomon-csapdás előrejelzés alapján, a lárvakelés idejére ajánlott időzíteni. Az egygazdás (a vegetációban gazdanövényt nem váltó) levéltetű fajok ellen a védekezést az első telepek megjelenésekor javasolt megkezdeni, és a felszaporodás mértékétől függően célszerű ismételni. A zöld őszibarack-levéltetű esetében növényvizsgálat és előrejelzés alapján, tavasszal az áttelelt petékből kelt nemzedék és utódai, a nyárvégi időszakban pedig az ivaros egyedek ellen szükséges védekezni. A pajzstetvek elleni védekezés a lárvarajzás és a hímek rajzása idején javasolt. A cserebogarak elleni védekezést az első imágók megjelenése utánra célszerű időzíteni. Utolsó kezelés ideje: érés (BBCH 82)

Őszi káposztarepcében, mustárban és olajretekben őszi (szikleveles állapottól 4 valódi leveles állapotig: levéltetvek, repcebolha és repcedarázs lárvák ellen) vagy tavaszi (levéltetvek, repce-fénybogár, ormányosbogarak ellen) kijuttatással alkalmazható. A védekezés szükségességéről a kártevők egyedszámának felmérése alapján lehet dönteni. Növényenként 5 repce-fénybogár előfordulása esetén javasolt a védekezést elvégezni. A permetezést 200-400 l/ha vízmennyiséggel célszerű elvégezni. Javasolt a permetlébe nedvesítő szert adagolni. A repce-fénybogár elleni kezelések a területen előforduló egyéb károsítók (repceszár-ormányos, repcebecő-ormányos) ellen is hatásosak. A kártevők nagyobb egyedszáma esetén a nagyobb dózist kell használni. A repce virágzása idején, illetve ha a védendő táblán virágzó gyomok, vagy annak környezetében más virágzó kultúra található, a szer 0,15-0,2 kg/ha dózisban nappali permetezéssel kijuttatva a méhekre nem veszélyes. A kijuttatást légi úton, 80 liter/ha permetlémennyiség felhasználásával javasolt elvégezni. Utolsó kezelés ideje: virágzás (BBCH 67). Dózis 0,15-0,2 kg/ha 200-400 l/ha vizben légi kezeléskor 80 l/ha vizzel. Évi 1 kezelés engedélyezett.

Kukoricában a kifejlett kukoricabogarak elleni védekezés célja az egyedszám tojásrakás előtti gyérítése a következő évi lárvakártétel mérséklése, valamint a bibeszálak lerágásának, ezáltal a hiányos termékenyülésnek az elkerülése érdekében. A védekezést a tömeges rajzás idejére, lehetőleg a bogarak tojásrakása előtti időre kell időzíteni. Ha a nővirágzás még nem haladta meg az 50 % -ot és a táblában egyidejűleg a zöld bibeszálak 1,5 cm-re történt visszarágása észlelhető, valamint ha a bogarak növényenkénti egyedszáma eléri a 0,5-1 értéket, a védekezés indokolt. A kukorica pollenszóródása (hímvirágzás) idején, illetve ha a védendő táblán virágzó gyomok, vagy annak környezetében más virágzó kultúra található, a szer 0,15 kg/ha dózisban nappali permetezéssel kijuttatva a méhekre nem veszélyes. A kijuttatást légi úton, 80 liter/ha permetlémennyiség felhasználásával javasolt elvégezni. Felhasználás legkésőbbi időpontja címerhányás vége (BBCH 59).

Burgonyában a burgonyabogár elleni védekezést a fiatal lárvák ellen kell időzíteni. Amennyiben a lárvanépesség fiatal (L1-L2) és kis egyedszámú, akkor elegendő a 0,06 kg/ha dózis alkalmazása. Idősebb és nagyobb egyedszámú népesség esetén a magasabb, 0,1 kg/ha dózis használata javasolt. Felhasználás legkésőbbi időpontja bogyóérés (BBCH 85).

Dohányban a dohánytripsz elleni védekezést a tripszek betelepedése kezdetén javasolt megkezdeni. Ez az időpont kék, fehér, vagy sárga színű ragadós lapokkal előre jelezhető. A levéltetvek ellen a védekezéseket az első levéltetű telepek megjelenésekor javasolt elkezdeni. Ennek időpontja ragadós sárgalappal, vagy sárgatálas csapdákkal állapítható meg. Utolsó kezelés ideje: virágzás (BBCH 62).

Paprikában a levéltetvek elleni kezeléseket az egyedek betelepedésekor ajánlott elkezdeni, és annak intenzitása szerint, 7-14 nap múlva célszerű ismételni. A nyugati virágtripsz ellen a virágzási időszakban, virágvizsgálat és kék fogólapos megfigyelés alapján szükséges a védekezést megkezdeni, és a kezelést 7-14 nap elteltével ajánlott megismételni. A megfelelő hatékonyság érdekében a készítmény kijuttatásához nagy lémennyiség javasolt. Utolsó kezelés ideje: az első bogyó teljes kifejlődése (BBCH 71).

Paradicsomban, tojásgyümölcsben üvegházi molytetű ellen a szer csak a kifejlett, mozgó alakkal szemben rendelkezik megfelelő hatással, ezért a védekezéseknél, kombinációs partnerként a rovarok fejlődését szabályozó készítmények (kitin-szintézist gátlók, juvenil hormonok stb.) alkalmazása szükséges. A kezeléseket a rajzásmegfigyelés alapján célszerű megkezdeni. Utolsó kezelés ideje: az első bogyó teljes kifejlődése (BBCH 71).

Uborkában, cukkiniben a levéltetvek elleni permetezést a telepek megjelenése előtt javasolt kezdeni, és további felszaporodás esetén, 7-14 nap múlva célszerű megismételni. Utolsó kezelés ideje: az érés kezdete (BBCH 80).

Salátában az első levéltetű-kolóniák megjelenésének észlelésekor indokolt a védekezés elkezdése. A védekezés célja annak megakadályozása, hogy a levéltetvek a salátafejbe is bejussanak. Szükség esetén a védekezést 7-10 nap múlva meg lehet ismételni. Utolsó kezelés ideje: 70%-os levéltömeg (BBCH 47).

Bimbóskelben a földibolhák és káposztalégy ellen a védekezés kritikus időszaka a palántanevelés vége, illetve a kiültetést követő 1 hónap. A védekezés eredményét számottevően javítja a vetésforgó alkalmazása. Levéltetvek ellen az első kis telepek kialakulásakor érdemes védekezni. Bagolylepke és káposztalepke ellen a tojásból kikelt fiatal lárvák megjelenésekor célszerű védekezni. Felhasználás legkésőbbi időpontja végleges főhajtáshossz (BBCH 58).

Fűszernövények szívó- és rágó kártevői ellen a védekezést az első imágók megjelenése után célszerű időzíteni, és szükség esetén 7-10 nap múlva megismételni. Utolsó kezelés: nincs korlátozás.

Dísznövényekben a szívó- és rágó kártevők elleni védekezést megfigyelés alapján javasolt végezni.

Erdészeti kultúrákban szívó- és rágó kártevők elleni védekezést az első imágók megjelenése után célszerű időzíteni. A készítményt légi úton kell kijuttatni!

 

MOSPILAN 20 SG méhekre nem jelölésköteles, minden engedélyezett kultúrában nappal is kijuttatható.  Virágzó állományban is!

Légi kijuttatás engedélyezett az alábbi kultúrákban; kukorica, őszi káposztarepce, mustár, olajretek, erdészeti kultúrák

A készítményt közterületen csak felsőfokú növényvédelmi képesítéssel és hatályos engedéllyel rendelkező személy irányítása mellett lehet kijuttatni. közterületeken történő felhasználáskor a kezelésről az érdekelt lakosságot a helyben szokásos módon tájékoztatni kell, és fel kell hívni a figyelmet a kezeléssel járó közegészségügyi előírások betartására. Frissen kezelt, permetezett területen tartózkodni tilos!

Az ivóvízbázisok belső védőterületén felhasználni tilos, külső védőterületen és a hidrogeológiai védőövezeten belül külön engedélyezéstől függően használható.  A készítmény nem alkalmazható fokozottan érzékeny felszín alatti vízvédelmi területen!

 

kultúrakárosítódózis (kg/ha)víz (l/ha)kezelés max. számakét kezelés közti minimális idő (nap)
alma levéltetvek 0,125 600-1500 2 7
  pajzstetvek, almamoly 0,2-0,4 600-1500 2 7
  cserebogarak, levél-aknázómolyok 0,4 600-1500 2 7
körte körte levélbolha 0,5 600-1500 1 -
cseresznye, meggy levéltetvek 0,125 600-1200 1 -
  cseresznyelégy, cserebogarak 0,2-0,3 600-1200 1 -
szilva levéltetvek 0,125 600-1200 2 7
  szilvadarazsak 0,25 600-1200 2 7
őszibarack, nektarin levéltetvek 0,125 600-1200 2 7
  molykártevők 0,3 600-1200 2 7
  cserebogarak, pajzstetvek 0,2-0,3 600-1200 2 7
kukorica amerikai kukoricabogár 0,15 300-500
légi 80
1 -
őszi káposztarepce, mustár, olajretek levéltetvek, repcebolha, repcedarázs,
repce-fénybogár, repcebecő-ormányos,
repceszár-ormányos
0,15-0,2 200-400
légi 80
1 -
burgonya burgonyabogár 0,06-0,1 400-800 1 -
dohány levéltetvek 0,125 300-400 2 7
  dohánytripsz 0,4 300-400 2 7
paprika (hajtatott) levéltetvek 0,125 400-800 2 7
  nyugati virágtripsz 0,4 400-800 2 7
paradicsom, tojásgyümölcs (hajtatott) üvegházi molytetű 0,25 400-600 2 7
uborka, cukkini (hajtatott) levéltetvek 0,125 400-800 2 7
saláta (szabadföldi és hajtatott) levéltetvek 0,125 400-800 2 7
bimbóskel levéltetvek, földibolhák, káposztalégy,
repceszár-ormányos, káposzta-bagolylepke,
káposztalepke
0,25 400-800 1 -
fűszernövények szívó- és rágókártevők 0,25 400-800 2 7
dísznövények szívó- és rágókártevők 0,06-0,5 500-1500 2 7
erdészeti kultúrák szívó- és rágókártevők 0,2-0,3 70-80 légi 1 -
Védőeszközökvédőruhavédőkesztyűvédőszemüveg/arcvédővédőlábbelivédőkalap
előkészitőknek - + - - -
kijuttatóknak - + - - -

Munkaegészségügyi óvó rendszabályok: egyéni védőfelszerelés előkészítőknek és kijuttatóknak: nem szükséges.

Mérgezéskor, allergiás megbetegedés esetén, vagy annak gyanújakor a munkát azonnal félbe kell szakítani, majd helyszíni elsősegélynyújtás után orvosi, intézeti ellátást kell biztosítíani. Elsősegélynyújtás, terápia: Bőrrel való érintkezés esetén a bőrt bő vízzel, szappannal meg kell tisztítani. Szembe jutás esetén a szemet azonnal, bő vízzel, legalább 15-20 percig öblögetni. Lenyelés esetén, ha a sérült tudatánál van, a száját vízzel ki kell öblíteni, egy két pohár vízzel itatni, orvosi ellátást biztosítani. Specifikus antidótuma nincs.

 

Forrás: http://www.sumiagro.hu

Biztonsági adatlap