Hungarian Slovak

Funguran-OH 5 WP 20 gr

Termék szerkesztése
Nyomtatás
Preventív hatású kontakt baktérium- és gombaölő szer.
Leírás

Általános adatok

Formuláció: Nedvesíthető por (WP).
Hatóanyag: 77 % rézhidroxid (50 % fém réz)
 

Hatásmód

Preventív hatású kontakt baktérium- és gombaölő szer. A permetlével érintkezve a spórák és a baktériumok felveszik a rezet, ami akadályozza a csírázásukat és sejtosztódásukat. A réz megszakítja a patogén károsítók anyagcseréjét azáltal, hogy sok enzim reakcióját gátolja, konkurense egyéb fémeknek a sejten belüli kelátképzésben, és inaktiválja a sejtmembrán- fehérjék képzését.

A Funguran-OH baktericid és fungicid szerként is használható. Gombák közül hatékony többek között az Alternaria, Plasmopara, Peronospora, Venturia, Taphrina, Monília, Stigmina, Gnomonia, Cercospora, Phytophthora, Nectria, Mycosphearella, Colletotrichum, Hemileia stb. fajok ellen.
A baktériumok közül az Erwinia, Pseudomonas spp., Xanthomonas spp. stb. ellen hatékony.

Engedélyezett kultúrák, károsítók, egyéb adatok
Kultúra Károsítók

Dózis

l/ha, kg/ha

A kijuttatáshoz szükséges víz mennyisége
Szőlő peronoszpóra, orbánc

virágzás előtt: 2,0

virágzás után: 3,0

800-1000
Almatermésűek

baktériumos és gombás eredetű ágelhalás, egyéb gombabetegségek (kivéve lisztharmat),

tűzelhalás

2,0-3,0

3,0-4,0

800-1500

300-1500

Csonthéjasok (őszibarackban rügyfakadásig, kajsziban piros bimbós állapotig) baktériumos és gombás eredetű ágelhalás, levéllyukacsosodás, monília, apiognomónia, tafrina 2,0-3,0 100-1500
Bogyós gyümölcsűek levél- és vesszőbetegségek 2,0-3,0 400-600
héjas gyümölcsök baktériumos és gombás betegségek (kivéve lisztharmat) 2,0-3,0 800-1200

zöldségfélék
(paprika, paradicsom, kabakosok)

baktériumos és gombás eredetű levélbetegségek (kivéve lisztharmat) 2,0-3,0 400-800
bab baktériumos betegség, fenésedés, rozsda 2,0-3,0 400-600
borsó baktériumos betegség, aszkohita, peronoszpóra, rozsda 2,0-3,0 400-600
hagyma peronoszpóra 2,0-3,0 400-600
burgonya fitoftóra, alternária 2,0-3,0 400-600
cukorrépa cerkospórás, ramulláriás, fómás levélfoltosság 2,0-3,0 400-600

Burgonyában a kezeléseket az előrejelzésre alapozva, preventíven kell elkezdeni, majd a fertőzés alakulása szerint 8-12 naponként szükség szerint megismételni. Cukorrépában a védekezéseket lisztharmat kivételével az egyéb levélbetegségek ellen megelőző jelleggel, vagy legkésőbb az első tünetek megjelenése idején kell megkezdeni. Az időjárási körülmények, illetve a járványhelyzet alakulásától függően 7-10 naponként célszerű megismételni. A készítményt almatermésű kultúrákban baktériumos, gombás eredetű betegségek ellen (varasodás, monília, ágelhalás stb.) a tavaszi és őszi időszakban, lemosó permetezés formájában javasolt kijuttatni. Tűzelhalás ellen a védekezéseket megelőző jelleggel, rügyfakadástól zöldbimbós állapot végéig 2-3 alkalommal lehet elvégezni, legalább 7-10 napos gyakorisággal, nagy lémennyiséggel. A termés viaszosodását követően záróperme-tezésre a készítmény újból használható a rézérzékenység, illetve perzselési veszély figyelembevételével. Faiskolai alany-csemete- és oltványkertben tűzelhalás ellen a védekezéseket a fertőzést megelőző időszakban 14 naponként 300-400 l/ha vízzel, 2-3 alkalommal kell elvégezni. Csonthéjasokban: őszibarack tafrinás betegség ellen a védekezéseket lemosásszerű permetezéssel legkésőbb rügyfakadáskor be kell fejezni, a perzselési veszély elkerülése érdekében. A baktériumos, gombás eredetű ágelhalás ellen a kezeléseket ősszel, a lombhullás kezdetén javasolt elvégezni. Szilvában, meggyben, cseresznyében levéllyukacsosodás, moniliás betegségek ellen a permetezéseket a vegetációs időszakban folyamatosan, a fertőzés alakulása szerint lehet elvégezni. Bogyósokban a vegetációs időszak elején és a termés betakarítása után vessző- és levélbetegségek ellen lemosásszerűen javasolt a kezelés. Héjas gyümölcsűekben a betegségek megjelenését követően el kell kezdeni a kezeléseket, és a fertőzés erősségétől függően 14 naponként ismételni. Szőlőben a kezeléseket szőlőperonoszpóra ellen az előrejelzésre alapozva, preventíven célszerű elkezdeni a 20-25 cm-es hajtásállapot körül, majd a fertőzés alakulása szerint 7-14 naponként javasolt folytatni. A rezes kezelések fürtzáródás után kedvezően befolyásolják a szürkepenész elleni hatékony védekezéseket is. Zöldségfélékben: paprikában, paradicsomban, kabakosokban, babban, borsóban, hagymában baktériumos és gombás betegségek ellen a kezeléseket az előrejelzésre alapozva, megelőző módon szükséges elkezdeni, majd a fertőzés alakulása szerint 2-3 alkalommal 10-14 naponként célszerű megismételni. Járványveszélyes időszakban a baktériumos betegségek ellen fűszerpaprikában további 2-3 védekezés is szükséges. Hagyma és borsó permetezésénél a permetlé tapadásfokozásához nedvesítőszer hozzáadása indokolt.

Egyéb hasznos tudnivalók

A Funguran-OH esőállósága a hasonló készítmények között egyedülálló. Azokban a kultúrákban, melyekben a baktériumos betegségek gondot okozhatnak (bab, paradicsom, burgonya stb.), a gombaölő szerekkel „megtisztított” felületen, a baktériumok szabadon támadhatnak. A Funguran-OH alkalmazásával a legújabb típusú gombaölő készítmények hatását is kiegészíthetjük baktericid hatással.

Forrás: http://www.arysta-agro.hu

Biztonsági adatlap